• انتخاب رشته حسابداری و مالی

  تغییرات سریع جامعه امروزی، حسابداری یا «زبان تجارت» را که در ثبت و تجزیه و تحلیل اطلاعات و تحلیل اطلاعات اساسی اقتصادی در مؤسسات مختلف مورد استفاده می باشد، بسیار پیچیده کرده است. تصمیم گیری صحیح و دقیق بر مبنای اطلاعات قابل اعتماد برای توزیع مطلوب ثروت و استفاده از منابع کمیاب ملی بسیار ضروری به نظر می رسد. بنابراین حسابداری نقش مهمی را در سیستم اقتصادی و اجتماعی هر جامعه ای ایفا می کند.

   

  حسابداری

   در دنیای متغیر بازرگانی و صنعتی، نقش حسابداری عملاً و به تدریج تکامل پیدا کرده است. و علاوه بر وظیفه کنترل که نتیجه بسیار طبیعی کار حسابداری است، در مؤسسات اقتصادی با برنامه ریزی بازرگانی و پیش بینی های اقتصادی نیز نقش مهمی را بر عهده گرفته است.

   

  تعریف

  حسابداری عبارتست از فن طبقه بندی، ثبت، خلاصه و تجزیه و تحلیل ارقام، در آمد و هزینه منطبق با نیازهای مؤسسه. به عبارت دیگر حسابداری عبارتست از ثبت و طبقه بندی و خلاصه کردن حساب ها و اسناد مالی.

   

   

  این رشته رکن اصلی نظام اطلاع رسانی مالی و اقتصادی هر جامعه به شمار می رود.

  پاسخگویی در عرصه اقتصاد و در عرصه ی زمانی میسر است که اطلاعات معتبر و شفاف در اختیار قرار گیرد حسابداران با تامین و ارزیابی اطلاعات مالی معتبر به تصمیم گیرندگان برای انتخاب و تصمیمات اقتصادی آگاهانه و استفاده بهینه از منابع، افزایش بهره وری کمک شایانی می کند.

   

  گرایش ها

  فارغ‌التحصیلان این رشته پس از اتمام تحصیل می‌توانند در سطوح مختلف و شاخه‌های متفاوت عهده دار انجام امور مالی گردند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلیه موسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه‌های زیر مشغول کار شوند:

   

  حسابداری مالی: در کلیه شرکت‌ها و موسسات تجاری و غیرانتفاعی.

  حسابداری صنعتی: در کلیه واحدهای صنعتی و شرکت‌های تولیدی.

  حسابداری دولتی: در کلیه سازمان‌ها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذیحساب.

  حسابداری مالیاتی: در ادارات دارایی.

  حسابداری بیمه: در موسسات بیمه.

  حسابداری بانک‌ها: در شعبه‌ها و سرپرستی بانک‌ها.

  حسابداران پس از مدتی اشتغال به کار حسابداری می‌توانند در سمت مدیریت مالی واحدهای تجاری، ایفای نقش نمایند.

   

  چرا باید شغل و رشته حسابداری را انتخاب کنیم ؟

  این راهنمای انتخاب شغل، برای کسانی است که به حسابداری فکر نمی کنند. در این راهنما که با توجه به بازار کار ایران تهیه شده است سعی شده به مزیت های شغل حسابداری در شرایط روز ایران پرداخته شود. یکی از انتخاب های کنکور برای تمامی گروه های تحصیلی.

   

  مزایای شغل حسابداری


  هریک از ما در دوران کودکی آرزوهای زیادی برای شغل آینده مان در سر داشتیم. از دکتر و مهندس گرفته تا خلبان و راننده کامیون و یا معلم. اما بعید است بتوان کسی را پیدا کرد که در زمان کودکی آرزوی "حسابدار" شدن را کرده باشد. نه تنها دوران کودکی، بلکه بسیاری از دانشجویانی که در حال حاضر مشغول گذراندن واحدهای درسی رشته حسابداری یا رشته های مالی مرتبط مثل مدیریت مالی یا حسابرسی هستند، قبل از کنکور کمتر به این رشته فکر کرده بودند و تنها به این دلیل که رتبه آنها در کنکور برای قبولی در رشته های مورد علاقه شان کفایت نکرده است، به اجبار وارد رشته حسابداری شده اند.

   

  اما اگر الآن از بسیاری از دانشجویان این رشته ها  که حداقل 2-3 ترم از دوران تحصیل خود را گذرانده اند در مورد میزان علاقه به رشته حسابداری سوال کنید، درصد زیادی از آنها ابراز رضایت دارند و پاسخ می دهند که در دانشگاه، دید آنها  نسبت به این رشته تغییر کرده و خیلی مثبت شده است.

  به هر حال در ادامه قصد داریم دلایلی را برای شما بیان کنیم که نشان می دهد شغل حسابداری (با عناوین کمک حسابدار؛ حسابدار و کارشناس یا مدیرمالی) دارای مزایای زیادی است که در این شرایط اقتصادی و نرخ بالای بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی می تواند برای بسیاری از تیپ های شخصیتی جذابیت داشته باشد. این دلایل عبارتند از :


   
  بازار کار گسترده در مناطق و شهرهای مختلف :

  تقریبا نمی توان هیج شغلی را پیدا کرد که در تمامی شرکت ها و سازمان ها، بزرگ و کوچک، خدماتی، بازرگانی و یا تولیدی مانند شغل حسابداری همیشه خواهان و طرفدار داشته باشد. در سال های اخیر با توجه به اجرای قوانین مالیاتی توسط دولت نیز، بر رونق بازار کار اشخاصی که مسلط به مهارت های مالی و حسابداری هستند افزوده شده و بسیاری از اصناف و شرکت های کوچک نیز مجبور به استفاده از تخصص حسابداران برای انجام امور مالی خود و ارائه گزارش های مالی قانونی به مراجع ذیصلاح هستند. حسابداران در هر شهر و منطقه ای که اصناف، شرکت ها و سازمان های خصوصی و دولتی وجود دارند، بازار کار و فرصت های شغلی متعدد دارند.

   

  عدم نیاز به تحصیلات تکمیلی برای موفقیت در بازار کار :

  با توجه به اینکه اغلب متخصصین، حسابداری را بیش از اینکه به عنوان یک شاخه از "علم" قلمداد کنند، یک "فن" می دانند، لذا کسب تجربه در محیط واقعی کسب و کار از تحصیلات تکمیلی دانشگاهی برای استخدام مهمتر است و برای کارفرمایان اولویت بیشتری دارد.

  شما برای استخدام به عنوان حسابدار یا کمک حسابدار بعد از فراغت از تحصیل، بیشتر از آنکه نیاز به مدارک مختلف دانشگاهی و غیر دانشگاهی داشته باشید، به مهارت های عمومی و سابقه کارآموزی (مثلا در دوران تحصیل) نیاز دارید. مدیران مالی برای استخدام حسابدار بیش از آنکه به مدرک تحصیلی متقاضی توجه نمایند، به آنچه که واقعا از حسابداری می داند و به مهارت های عمومی او مثل آشنایی با نرم افزارهای اداری و حسابداری توجه می کنند.

  شما به جای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی (که مزیت قابل توجهی را برای شما به همراه نمی آورد)، می توانید به کار یا حتی کارآموزی مشغول شوید و مثلا بعد از 2 سال (معادل زمان صرف شده در مقطع کارشناسی ارشد) به جای اینکه برای دریافت مدرک هزینه های زیادی صرف کرده باشید، نه تنها به کسب درآمد پرداخته اید، بلکه صاحب 2 سال تجربه عملی در محیط واقعی و تخصصی کسب و کار نیز شده اید.

   
  سرعت در کسب نتیجه :

  شغل حسابداری از آن دسته از مشاغلی است که فرد بلافاصله پس از انجام کار، نتیجه آن را مشاهده می کند. به عبارت دیگر بر خلاف اغلب رشته های مهندسی یا علوم تجربی، که نتیجه کار فرد پس از انجام کامل پروژه و با گذشت زمان زیادی مشخص می شود، عمده نتیجه کار حسابداران به سرعت و به طور روزانه در سرفصل ها و گزارش های حسابداری یا اسناد و برگه های انبار و فروش نمایان می گردد. این سرعت در کسب نتیجه برای خیلی از افراد و تیپ های شخصیتی قابل قبول است و رضایت شغلی آنها را افزایش می دهد.

   
  امکانات گسترده برای تحصیل و یادگیری :

  همانطوری که شاید بدانید، رشته حسابداری به عنوان یکی از سه رشته پرجمعیت در کشور شناخته می شود و اغلب دانشگاه های کشور اعم از دولتی، پیام نور، آزاد، فنی و حرفه ای و علمی – کاربردی این رشته را ارائه می دهند.
  بنابراین امکان قبولی در این رشته نسبتا زیاد است و نیازی به فشار زیاد برای درس خواندن قبل از کنکور و استرس های ناشی از آن نیست. همچنین یادگیری مفاهیم حسابداری در طول دوران تحصیلات دانشگاهی نسبت به خیلی از رشته های فنی مهندسی، علوم تجربی و علوم انسانی ساده تر بوده و امکان کار در حین تحصیل و کسب تجربه و مهارت های تخصصی حسابداری را به صورت موازی فراهم می آورد.

   

  تقاضای دائمی از سوی بازار کار برای استخدام حسابدار :
  شغل حسابداری از معدود مشاغلی است که در شرایط اقتصادی مختلف بازار کار تقریبا با ثباتی دارد. چرا که در شرایط رونق اقتصادی با تأسیس هر شرکت و یا توسعه کسب و کارهای موجود، نیاز بازار کار به حسابداران افزایش می یابد و از سوی دیگر اگر اقتصاد کشور وارد دوران رکود شود و به تبع آن فعالیت شرکت ها کم شده و یا ورشکست شوند و اقدام به تعدیل نیرو نمایند، آخرین نفراتی که شرکت را ترک می کنند، معمولا حسابداران و تیم مالی شرکت می باشند.

   

  امکان کار به صورت شخصی یا کار فریلنسری :


  هم اکنون در ایران بسیاری از حسابداران برای خودشان کار می کنند. به این صورت که همزمان با چند شرکت، مغازه یا صنف قرارداد دارند و کارهای مالی آنها را به صورت پاره وقت و معمولا در زمان های مورد علاقه، انجام می دهند و در نهایت مسئولیت قبول دفاتر از سوی نهادهای قانونی مثل اداره مالیات یا بیمه و همچنین ارائه گزارش های دوره ای به مدیریت را بر عهده دارند.

   

  برخی دیگر از حسابداران یا کارشناسان مالی با تجربه، با صرف زمان مختصری به شرکت های مختلف، خدمات مشاوره مالی ارائه داده و از این طریق کسب درآمد می نمایند.
  تبلیغات مؤسسه آموزش و پژوهش همکاران سیستم
  آموزش نرم افزارهای همکاران سیستم به صورت حضوری و الکترونیکی

   

  امکان کار از راه دور (کار در منزل) :

  با توسعه فناوری های رایانه ای و اینترنت در کشور در سال های اخیر، خیلی از حسابداران از راه دور کار می کنند. برخی از سیستم های مالی و حسابداری نیز تحت وب می باشند و حسابدار از هر کجا که به اینترنت وصل باشد، قادر است به نرم افزار مالی مربوطه دسترسی داشته باشد و کار خود را انجام دهد.

  تمایل حسابداران (که خیلی از آنها مادران و زنان متأهل می باشند) از یک سو و تمایل کارفرمایان (به دلیل کاهش هزینه ها) از سوی دیگر، موجب شده دورکاری حسابداران روزبه روز افزایش یابد.

  افرادی که تمام یا بخشی از کار خود را به صورت دورکاری انجام می دهند، قادر خواهند بود بخشی از هزینه های اداری خود مثل هزینه ایاب و ذهاب، غذا و لباس محل کار خود را پس انداز نموده و نیز از نظر روانی و سلامت جسمانی، از آرامش بیشتری برخوردار باشند.
   

  جمله پایانی :

  در نهایت به این نکته توجه نمایید که فارغ التحصیلان حسابداری همچون خیلی از فارغ التحصیلان دیگر، با معضل بیکاری دست و پنجه نرم می کنند، اما فراموش نکنید که میزان استخدام دانش آموختگان حسابداری به نسبت سایر رشته ها بسیار بیشتر است و ملاک استخدام یا عدم استخدام شما را ، دانش مالی و حسابداری و مهارت های عمومی و تخصصی شما تعیین می کند.

   

                              جهت درخواست و ثبت مشاوره با ما همراه شوید.   -------------->      

                                  

                                                                                                                    

   

  مشاوره قبولی در کنکور کارشناسی به کارشناسی ارشد

   

  طی سال های اخیر با توجه به افزایش تعداد فارغ التحصیلان در مقطع کارشناسی، شاهد رقابت میان متقاضیان جهت شرکت و قبولی در کنکور کارشناسی ارشد بوده ایم که با توجه به افزایش تعداد شرکت کننده ها در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های متعددی اعم از دانشگاه های سراسری، آزاد، غیر انتفاعی، علمی کاربردی، پیام نور و فراگیر پیام نور هرساله با برگزاری آزمون های جداگانه اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد می نمایند. اما همانطور که مطلع هستید قبولی در این مقطع حساس نیازمند به یک برنامه ریزی اصولی و دقیق و همچنین مشاوره گرفتن از مشاوران تحصیلی با تجربه در این زمینه می باشد که در همین خصوص مشاوران سبز تدریس در ادامه اطلاعاتی درباره مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد، برنامه ریزی اصولی و همچنین آشنایی بیشتر با کنکور کارشناسی ارشد و مسائل پیرامون آن ارائه خواهند داد.


   
  نقش مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد در قبولی کنکور ارشد چیست؟

   

  همانطور که در مطالب فوق ذکر شد با توجه به حساس و مهم بودن این مقطع، قبولی در آن نیازمند داشتن برنامه ای اصولی و کاربردی می باشد که طراحی این برنامه ی تحصیلی اگر توسط یک مرکز مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد تدوین شده باشد به طبع تاثیر بسزایی در تقویت مهارت های تست زنی، آگاهی از شیوه های صحیح مطالعه و یافتن پاسخ دقیق به سوالات مربوط به کنکور ارشد را خواهد داشت. ضمن اینکه در صورتی که فرایند مطالعه تحت نظارت یک مشاور تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد باشد سبب ثبات در مطالعه، منحرف نشدن از برنامه درسی و همچنین رفع اشکال توسط مشاور می گردد و با این تفاسیر کمک گرفتن از مشاورین تحصیلی کارشناسی ارشد می تواند رشد فرایند مطالعه را منجر شود.


  شروع مطالعه کنکور و مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد چگونه باید باشد؟

   

  همانطور که میدانید نحوه شروع مطالعه تاثیر زیادی در میزان تمرکز داوطلب و یادگیری مطالب دارد. بدین ترتیب توصیه می کنیم ابتدا یک محل مناسبی جهت مطالعه در نظر بگیرید. هنگامی که صحبت از محل مطالعه می شود نا خودآگاه فکرمان به سمت کتابخانه به دلیل سکوت و آرامشی که در آن حاکم است می رود. پس با این تفاسیر بهترین مکان جهت مطالعه در درجه اول کتابخانه خواهد بود اما اگر به هر دلیلی نتوانستید کتابخانه ها را محل مطالعه خود قرار دهید پیشنهاد ما به شما انتخاب مکانی است که به دور از عوامل مزاحم از جمله اینترنت،کامپوتر و… باشد که خللی در روند مطالعه ایجاد نکند. پس از انتخاب محیط مناسب جهت مطالعه می بایست برنامه ای را ترتیب دهید که شامل دروس مشخص شده جهت مطالعه، زمان مطالعه، منابع کمک آموزشی مناسب جهت مطالعه، میزان استراحت و… در آن مشخص شده باشد که طبق برنامه ای اصولی پیش بروید و از تک تک ثانیه ها استفاده نمایید.


  انتخاب روش های صحیح مطالعه کنکور ارشد از نظر مشاور تحصیلی کارشناسی ارشد :

   

  داوطلبانی گرامی همانطور که می دانید برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد اطلاع از روش های صحیح مطالعه قطعا می تواند کمک زیادی به شما کند. زیرا داوطلبان بسیاری زمان زیادی را صرف مطالعه، کنکور ارشد می کنند اما متاسفانه به دلیل عدم آگاهی درست از روش های صحیح مطالعه در آزمون با شکست مواجه می شوند و رتبه قبولی کسب نمی کنند. در این قسمت قصد داریم که جهت جلوگیری از این اتفاق به معرفی روش های صحیح مطالعه بپردازیم.

   

  با توجه به اینکه مطالعه فرایندی پویا و فعال محسوب می شود و درک درست مطالب نیازمند تمرکز می باشد بدین ترتیب پیشنهاد می کنیم پس از به خاطر سپردن یک مطلب در صورت جلوگیری از فراموشی قسمت های مهم را یادداشت کنید و پس از اتمام مطالعه دو مرتبه به دوره کردن مطالب مهمی که یادداشت کردید پردازید. پس از یادداشت گزیده مطالب سعی کنید خلاصه نویسی از مطالب را انجام دهید تا در صورت تمایل به مطالعه مجدد کتاب، جهت صرفه جویی در وقت خلاصه ای از مطالب مهمی را که یادداشت کرده اید مطالعه کنید.

   


  چگونه برای آزمون کارشناسی ارشد کنکوری درس بخوانیم؟

   

  داوطلبان علاقمند جهت شرکت در کنکور کارشناسی ارشد، همانطور که پیش از این برای مقطع کارشناسی در کنکور سراسری شرکت کرده اید و آشنایی با نحوه ی سوالات طرح شده در کنکور را دارید پس بهتر است بدانید که برای قبولی در کنکور کارشناسی ارشد هم به همان میزان و حتی بیشتر از کنکور کارشناسی نیازمند آشنایی با سوالات و بالا بردن سطح اطلاعات خود هستید. به همین جهت قصد داریم تا نحوه کنکوری خواندن را برایتان شرح دهیم تا با بکار گیری این مطالب بتوانید از کنکور کارشناسی ارشد هم با موفقیت عبور کنید.

   

  1-داوطلبان گرامی توجه داشته باشید که برای آشنایی بیشتر با طراحی سوالات کنکور کارشناسی ارشد پیشنهاد ما به شما این است که به تجزیه و تحلیل سوالات کنکور سال های قبل بپردازید.

   

  2-نکته دیگر جهت آشنایی بیشتر با سوالات آزمون و موفقیت در آن استفاده از منابع کمک آموزشی جامع و معتبر در کنار کتاب های درسی می باشد. البته پس از تسلط کامل در منابع درسی، منابع کمک آموزشی را در اولویت بعدی خود قرار دهید.

   

  3-به داوطلبان گرامی توصیه می کنیم که جهت تقویت نقاط ضعف موجود در جزوات، از کتاب های مرجع جهت تکمیل اطلاعات و تقویت نقاط ضعف موچود در جزوات استفاده نمایید.

   

  4-پیشنهاد بعدی ما به شما داوطلبان گرامی در جهت تسلط بر سوالات طرح شده در آزمون جستجوی کتاب های نوشته شده و همچنین جزواتی است که توسط طراحان سوال گردآوری شده است.

   

  5-و در نهایت با توجه به موارد ذکر شده همواره سعی کنید در صورت داشتن استرس و همچنین جهت جلوگیری از تخریب اعتماد به نفس خود را در معرض مقایسه با دیگر رقبای خود قرار ندهید و به دور از اضطراب و با اعتماد به نفس کامل در آزمون شرکت نمایید.


  توصیه های مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد در خصوص نحوه جمع بندی :

   

  نحوه جمع بندی و مرور در مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد


  در مرحله اول سعی کنید در ماه آخر حداقل یک مرتبه،  تست هایی را که طی دوران مطالعه غلط پاسخ داده اید و یا بی پاسخ گذاشته اید و بعد پاسخشان را یاد گرفته اید، را دوباره پاسخ بدهید تا دوباره مرتکب اشتباه نشوید.

   

  در مرحله بعدی در کنار مرور، تست زدن را نیز انجام دهید. اگر قبلا توصیه می شد که در مطالعه اول تست زنی انجام ندهید به این خاطر بود که ابتدا همه مطالب را یاد بگیرید اما الان شما باید بدانید که تمرکز سوالات کنکور روی چه فصولی است، از چه مباحثی و به چه شکل سوال طرح می شود.

   

  و در مرحله آخر، در اردیبهشت ماه روزهایتان را به دو نیمه تقسیم کنید. در نیم روز اول در شرایط کاملا شبیه سازی شده خودتان را در موقعیت آزمون قرار دهید، سپس در نیم روز بعد آزمون را بررسی کنید، اشکالات را در بیاورید و برای هر درس، قسمت هایی که باید مجددا مرور شوند را علامت بزنید و بر اساس آن برنامه مطالعه دو روز آینده تان را مشخص نمایید، نگران بقیه قسمت ها هم نباشید، اگر مهم باشند در آزمون های بعدی از آن ها هم تست می آید و مطالعه شان می کنید.

   

   

                                جهت درخواست و ثبت مشاوره با ما همراه شوید.   ------------------>     

   

   

  مشاوره قبولی در آزمون دکتری

   

   

  با توجه به افزایش متقاضیان به قبولی در آزمون دکتری , اطلاع از راهکارهای صحیح و عملی که در فبولی این آزمون نقش اساسی دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.


  بدین منظور سامانه صدای مشاور تحصیلی تلفنی در زمینه مشاوره تخصصی (فقط به صورت تلفنی) آماده پاسخگویی به علاقه مندان میباشند.


  مواردی که اطلاع از آنها در قبول موثرند عبارتند از:


  -ظرفیت کم پذیرش.


  -عدم وجود بانک سوالات استاندارد


  -مباحث مربوط به داشتن مقاله و پروژه (ISI)


  -عدم تبحر در شرکت در مصاحبه ورودی دکتری


  -ضعف در آزمونهای تخصصی زبان


  -تاثیر معدل کل کارشناسی و کارشناسی ارشد و غیره

   

                               جهت درخواست و ثبت مشاوره با ما همراه شوید.   -------------->    

   

   

  مشاوره انتخاب موضوع پژوهش مالی و حسابداری

   

   

  تعیین درست موضوع پایان نامه ارشناسی ارشد و رساله دکترا، اولین و شاید مهمتریم گام در مسیر انجام یک پژوهش با کیفیت می باشد. تعیین موضوع در پروژه های پژوهشی بر اساس رویکردهای مختلفی همچون، مسئله محوری، ناب محوری، سفارش محوری، و ... صورت می پذیرد که هر کدام از رویکردهای نام برده، مراحل خاص خود را طلب می کند.

   

  دانشجویان تحصیلات تکمیلی و علی الخصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد (بدلیل تجربه کم در حوزه پژوهش)، یکی از دغدغه های اصلی خود را عدم توانایی در انتخاب موضوع مناسب جهت انجام پایان نامه یا رساله خود معرفی می کنند که این ناشی از موارد مختلفی همچون عدم آشنایی دانشجو با پایگاه های علمی ارائه دهنده مقاله، عدم دسترسی دانشجو به پایگاههای مذکور، عدم تسلط دانشجو به حوزه های مختلف رشته تحصیلی، عدم دانش دانشجو در مورد موضوعات و مباحث روز رشته تحصیلی و ... نشأت می گیرد.

   

  همه این مسائل باعث می شوند که مرحله انتخاب موضوع برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، به یک مرحله استرس زا تبدیل شده و سردرگمی آنها را بهمراه داشته باشد. از اینرو، اخذ مشاوره صحیح و دقیق از کارشناسان واقعی و مجرب می تواند بسیاری از این دغدغه های را کاهش داده و مسیر صحیح را به دانشجویان نشان دهد.

   

                  جهت درخواست و ثبت مشاوره با ما همراه شوید.  ---------------->  

   

   

  هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی